Zdraví máme každý jen jedno a je potřeba si ho chránit. Proto je dobré často sportovat a také se kvalitně stravovat, jelikož to, co jíme, je pro naše zdraví naprosto zásadní. Proto se v posledních letech zase začíná v českých domácnostech zase ve velkém kvasit zelenina. Tato skoro až polozapomenutá tradice se pomalu probouzí z dlouhého zimního spánku. Zelenina je sama o sobě zdravá, pokud však projde procesem kvašení, stane se z ní bez nadsázky lék, který vám dokáže pomoci zažehnat všelijaké neduhy a samozřejmě působí rovněž i preventivně. Obsahuje totiž nekonečné množství vitamínů a hlavně probiotik, která jsou důležitá jak pro naše trávení, tak i pro náš imunitní systém.
Co zkvasit?
Ke kvašení je vhodné použít prakticky jakoukoliv zeleninu nebo ovoce. V našich končinách je asi nejznámějším zástupcem kvašené zeleniny nakládané okurky neboli kvašáky. Od sterilizovaných okurek, které koupíte v každé samoobsluze se liší nejen svou chutí, ale hlavně užitečnými látkami, které obsahují. Zatímco kvašené okurky jich v sobě mají nepřeberné množství, jejich sterilizované kolegyně jich naopak obsahují pouze minimum. Sterilizace totiž většinu užitečných látek zcela eliminuje.
Dalším dobrým příkladem kvašené zeleniny je kysané zelí. I když se dá dnes v obchodě koupit i opravdové kvašené zelí, které prošlo poctivou a dlouhou fermentací, většinou se jedná o octem ochucené produkty, které rovněž neobsahují tolik prospěšných látek, kolik by správně měly.
Jak kvasit?
Udělat si doma vlastní kvašáky nebo kysané zelí je překvapivě jednoduché. Stačí mít požadované suroviny, koření dle chuti a čistou nádobu. Dle typu zeleniny se pak volí postup. Zelí se nakrájí, promísí se solí a pořádně promačká. Jakmile pustí dostatečné množství šťávy, přendá se do nádoby, jejíž obsah je dobré zatížit třeba sáčkem s vodou. Zelí totiž musí být ponořené. Pak už stačí dát nádobu do tepla a tmy a čekat. Někomu stačí zelí nechat fermentovat týden, někdo ho nechává dozrát i několik týdnů. Postup s okurkami je podobný. Jen je potřeba nejdříve vytvořit lák se solí (1l vody = 1lžíce soli). Vodu je nutné převařit. Jakmile voda vychladne, zalijí se s ní okurky nádobě až po okraj. Nádobu je pak nutné uzavřít. Kvašení probíhá jeden až dva týdny.