Bezinkové keře bývají neprávem označované za plevel a z některých zahrad houfně mizí, aby je zastoupil na jejich místě okrasný keř či jehličnan. Naštěstí se to netýká každého z nás, mezi námi je stále řada jedinců, kteří si uvědomují, jak cenná je bezinka, a kolik zdraví prospěšných složek nám poskytne. Mimo jiné je to ale i úžasný keř, který slouží dětem jako úkryt při hraní v přírodě, a možná, že i vy jste si v mládí pod bezinkou budovali různé bunkry nebo domečky.
Bezinky začínají zjara kvést bílými voňavými květy a z nich již naše babičky připravovaly čajové odvary nebo chutné sirupy. Je to jedna z opomíjených přírodních léčivek, kterou se dnes snaží vytlačit z povědomí obyvatel naší země mnoho exotických rostlin. Naštěstí je černý bez stále dostupný a z okolní přírody nebyl zcela vymýcen.
Sirup z černého bezu se připravuje z květů, nikoli z plodů. Je velmi chutný a zdravý zejména od podzimu do jara, protože pomáhá proti nachlazení, chřipce a jiným respiračním chorobám. Mírní projevy alergií, zklidňuje záněty nosohltanu, pomáhá při rýmě a kašli a je vhodný i jako prevence špatného trávení. Je to taková všeobecná léčivka a navíc velmi chutná. Můžete si ji samozřejmě dopřát i v létě, kdy osvěžuje a pomáhá organismus detoxikovat. Sirup se hodí i tam, kde jsou zanícené dásně, vřídky a afty v ústní dutině, anebo kde začíná náběh na zánět krčních mandlí.
Sirupy připravené z bezinek můžete mít doma v chladničce pro přípravu studených nápojů, ale i horkých čajů, můžete jej užívat v domácnosti i na pracovišti, můžete si jej vzít s sebou na dovolenou, a to i do exotických zemí. Ocení jej dospělí i děti a lze jej užívat bez omezení věku. Vhodné je ovšem sirup z černého bezu alespoň občas střídat s jiným ovocem, např. se sirupem z malin nebo z rybízu, arónie či ostružin, abyste měli k dispozici širší spektrum účinných složek. V některých pramenech se tvrdí, že by se výrobky z černého bezu měly užívat tři až čtyři týdny a pak udělat dvoutýdenní pauzu.