Z EU jsme na tom s nezaměstnaností nejlépe

Míra nezaměstnanosti pochopitelně v určitých časových cyklech klesá a zase stoupá. V současnosti jsme na velice nízké míře nezaměstnanosti, dokonce nejnižší za posledních 10 let. V číslech míry nezaměstnanosti je Česká republika na prvním místě. To znamená, že nejnižší nezaměstnanost i po počátku letošního roku zůstává naše republika. Jaká jsou čísla v jiných státech?
dokument v ruce

Nejnižší a nejvyšší míra nezaměstnanosti

Jak už bylo řečeno, nejnižší nezaměstnanost mají Čechy. První čtyři příčky vypadají takto:
1.      Česká republika – 2,4 procenta míry nezaměstnanosti,
2.      Malta – 3,5 procenta,
3.      Německo – 3,6 procenta.
 
Na druhé straně seznamu se na posledních dvou místech umístilo:
1.      Řecko – 20,9 procenta míry nezaměstnanosti,
2.      Španělsko – 16,3 procenta.

Klesající nezaměstnanost v EU a eurozóně

V loňském roce klesla nezaměstnanost ve všech státech Evropské unie. Největšího poklesu se dočkal Kypr, a to z 12,6 procent na 9,8 procenta. Dále Řecko z 23,3 procent na 20,9 procenta a také Chorvatsko, které se dostalo z 12,52 procent na 9,8 procenta.
 
Celkový počet nezaměstnaných byl v lednu 2018 v Evropské unii 17,93 milionu osob. V eurozóně bylo nezaměstnaných 14,11 milionu osob. I přesto, že končil kalendářní rok, mnoha lidem končila smlouva na dobu určitou (především u sezónních zaměstnání), tak se počty nezaměstnaných v EU mezi prosincem 2017 a lednem 2018 snížily o 19 tisíc a v eurozóně o 10 tisíc.
pruhový graf

Bude pokles pokračovat?

Během letošního roku lze předpokládat, že ještě dojde k poklesu nezaměstnanosti, nebo bude alespoň stejně nízká. Předpokládaný obrat a nárůst míry nezaměstnanosti pravděpodobně nastane během následujících dvou až tří let. Cykly nezaměstnanosti jsou již velice dlouho stálé a pravidelně se střídají. Proto se nedá počítat s tím, že nezaměstnanost zůstane takto nízká dlouho.
 
Míra nezaměstnanosti je v České republice, Evropské unii i eurozóně v současnosti nejnižší od roku 2008. Jak dlouho tato situace na trhu práce ještě vydrží je důležitou otázkou. Pochopitelně ale nelze přesně říct, kdy přijde další nárůst míry nezaměstnanosti a kdy přijde další možná finanční krize.