I přesto, že zákaz prodeje nabyl účinnosti už přibližně před rokem a půl, někteří prodejci ho vědomě ignorují. Mezi takové prodejce patří například největší internetový obchod v České republice.
Kterých svátků se zákaz týká?
Možná patříte k těm, kteří si ani po dvou letech nejsou jisti, v jaký svátek se do obchodu vypravit můžete a v jaký nikoliv. Jedná se o osm dnů, na nichž se před dvěma lety shodli poslanci.
Jedná se o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, zapamatovat si další čtyři dny je přeci jen o něco snazší. Jde totiž o 28. září, 28. října a pak tři vánoční svátky, přičemž na Štědrý den zákaz platí až od pravého poledne. Na tyto dny si tedy vytvořte dostatečné zásoby jídla a dalších nezbytností. Pokud tak neučiníte nebo na něco zapomenete, budete se muset spokojit s lékárnou či čerpací stanicí. Obchody zůstávají otevřené také v prostorách letiště a nemocnic a při některých výjimečných událostech.
Není nijak překvapivé, že se Česká obchodní inspekce z pozice kontrolního úřadu zaměřuje na dodržování zákazu. Přesto se dva obchody rozhodly zákaz porušit, stejně jako minulý rok, a 8. května měla tudíž otevřenou výdejnu zboží v Ostravě. Obchodní inspekce tento čin trestá pokutou ve výši několik stovek tisíc. Internetový obchod se však brání ústavní stížností.
Zastánci a odpůrci
Překvapivé není ani to, že zákaz prodeje vyvolal celkem vášnivé reakce. Zastánci tohoto zákona argumentují tím, že se uleví prodavačům a prodavačkám, kteří mají právo na své volno. Odpůrci naopak tvrdí, že každý člověk si může vybrat, kdy si půjde nakoupit a práci o svátcích mohou ocenit především brigádníci, kterým se hodí peníze navíc.
Zatím tedy zákaz platí, ale nikdo neví, co se s tímto kontroverzním zákonem, který vyvolává rozporné reakce i v dalších evropských státech, a některé z nich ho dokonce zrušily, jako např. Maďarsko, stane.